System odkurzania centralnego jest idealną metodą zagwarantowania czystości dla małych domów lub hoteli. System potrzeba zamontować w stanie surowości budynku, z powodu użycia specjalistycznej armatury. W zamieszkałych budynkach instalowanie wiąże się z poważnymi zmianami oraz ustępstwami wymagające umieszczenie rur PCV w elewacje i podłogi.

Odkurzacz centralny składa się z kilku części. System centralny odkurzania, potocznie jednostka ssąca, instaluje się na stałe w pomieszczeniu gospodarczym razem ze pojemnikiem, gdzie kumulują się zanieczyszczenia. System składa się z przewodów ssących, dzięki czemu brud przemieszcza się punktów ssących do jednostki centralnej. Trzeba zamontować system w przestrzeniach technicznych. Punkty ssące do doczepienia węża do odkurzacza dysponują długością do 15 metrów, co umożliwia sprzątanie w dużych pomieszczeniach. Zlokalizowanie musi być tak przemyślane, by pokryć jak największą powierzchnię budynku po zamontowaniu węża ssącego.

System centralny ma niezmiernie mało wad. W porównaniu do odkurzacza tradycyjnego. Rozwiązanie to jest doskonałe dla uczuleniowców. Tradycyjne odkurzacze wydychają wciągane powietrze w tym samym miejscu gdzie się sprząta, podczas gdy odkurzacz centralny pozbywa się zanieczyszczeń poza budynek. Zanieczyszczenia mogą ponownie znaleźć się w pokoju, ze względu na to, że filtr może przepuścić niektóre cząsteczki. System wymaga jedynie podłączenia węża ssącego do gniazdka i można odkurzać bez przenoszenia ciężarów. Najbardziej odczuwalną wadą odkurzacza centralnego jest cena. Jednostka centralna stanowi najbardziej kosztowny element całej instalacji.